Embassy of Denmark in the Czech Republic

Dánsko je jednou z hlavních cyklistických zemí na světě. Naše národní cyklotrasy měří 4 770 kilometrů! Na kole jezdíme za deště i za slunce, protože je to zdravé, pohodlné, flexibilní – a hlavně ekologické řešení. A proto je pro nás velkou ctí, že každoroční cyklistický svátek – Tour de France –startuje tento pátek právě v Dánsku! Celé 3 etapy vás provedou některými z historických měst a krásnou krajinou Dánska. Více se dozvíte v dnešním článku!
Denmark is one of the world’s leading cycling countries. Our national cycle routes cover 4,770 kilometres! We cycle rain or shine because it’s a healthy, , convenient, flexible – and above all environmentally friendly solution. And that’s why we are honoured that the annual world’s greatest bike race Tour de France starts this Friday in Denmark! The 3 stages will take you through some of Denmark’s historic cities and beautiful countryside. Find out more in today’s article!

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • June 6, 2023

All Pensions Increased in June Due to Inflation

  • Hans Weber
  • June 6, 2023

Czechs Prepare to Spend This Summer Despite Economic Challenges

  • Hans Weber
  • June 6, 2023

Experience the Gentle Giants: Take an Alpaca Walk at Castle Blatna in Europe

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close