Embassy of Denmark in the Czech Republic

Dánsko je jednou z hlavních cyklistických zemí na světě. Naše národní cyklotrasy měří 4 770 kilometrů! Na kole jezdíme za deště i za slunce, protože je to zdravé, pohodlné, flexibilní – a hlavně ekologické řešení. A proto je pro nás velkou ctí, že každoroční cyklistický svátek – Tour de France –startuje tento pátek právě v Dánsku! Celé 3 etapy vás provedou některými z historických měst a krásnou krajinou Dánska. Více se dozvíte v dnešním článku!
Denmark is one of the world’s leading cycling countries. Our national cycle routes cover 4,770 kilometres! We cycle rain or shine because it’s a healthy, , convenient, flexible – and above all environmentally friendly solution. And that’s why we are honoured that the annual world’s greatest bike race Tour de France starts this Friday in Denmark! The 3 stages will take you through some of Denmark’s historic cities and beautiful countryside. Find out more in today’s article!

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • February 26, 2024

Generous Hearts, Empty Wallets: The Czech Republic’s Culture of Peer-to-Peer Lending

  • Hans Weber
  • February 26, 2024

Know Your Rights: Landlords Cannot Restrict These Tenant Rights

  • Hans Weber
  • February 26, 2024

Global Stock Markets Rally as S&P 500 Breaks Record 5000-Point Milestone

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close