Embassy of Denmark in the Czech Republic

Cecilie Uttrup Ludwigová včera vyhrála závod Tour of Scandinavia 2022, který je součástí Women’s World Tour 2022 a odstartoval minulý týden v Kodani, odkud pokračoval přes Dánsko do Švédska a Norska. Na začátku letošního roku Dánka vyhrála také etapu v ženském vydání Tour de France.
Po vítězství Jonase Vingegaarda na Tour de France minulý měsíc a se díky včerejšímu vítězství Cecilie Uttrup Ludwigové podařilo upevnit dánskou pozici v mužské i ženské cyklistice! Gratulujeme!

Yesterday Cecilie Uttrup Ludwig won the Tour of Scandinavia 2022🥇, a race that is a part of the Women’s World Tour 2022. Earlier this year the Dane also won a stage in the women’s edition of the Tour de France. The race kicked off last week in The King’s New Square in Copenhagen and brought the participants through Denmark, Sweden and Norway.
After last month’s Tour de France victory by Jonas Vingegaard and yesterday’s victory by Cecilie Uttrup Ludwig, they have established a strong Danish presence in both men’s and women’s cycling!

Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • February 6, 2023

Wiener Alt-Magistratsdirektor Hechtner mit Preis der Stadt Brünn ausgezeichnet

  • Hans Weber
  • February 6, 2023

Eierpreise im Handel weiter am Steigen, Preisunterschied zu Kleinbauern nur noch minimal

  • Hans Weber
  • February 6, 2023

Polizei nahm im vergangenen Jahr rund 14.000 Migranten an der Grenze zur Slowakei fest

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close