Embassy of Denmark in the Czech Republic

Cecilie Uttrup Ludwigová včera vyhrála závod Tour of Scandinavia 2022, který je součástí Women’s World Tour 2022 a odstartoval minulý týden v Kodani, odkud pokračoval přes Dánsko do Švédska a Norska. Na začátku letošního roku Dánka vyhrála také etapu v ženském vydání Tour de France.
Po vítězství Jonase Vingegaarda na Tour de France minulý měsíc a se díky včerejšímu vítězství Cecilie Uttrup Ludwigové podařilo upevnit dánskou pozici v mužské i ženské cyklistice! Gratulujeme!

Yesterday Cecilie Uttrup Ludwig won the Tour of Scandinavia 2022🥇, a race that is a part of the Women’s World Tour 2022. Earlier this year the Dane also won a stage in the women’s edition of the Tour de France. The race kicked off last week in The King’s New Square in Copenhagen and brought the participants through Denmark, Sweden and Norway.
After last month’s Tour de France victory by Jonas Vingegaard and yesterday’s victory by Cecilie Uttrup Ludwig, they have established a strong Danish presence in both men’s and women’s cycling!

Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • April 24, 2024

Embassy of Kazakhstan to the Czech Republic

  • Hans Weber
  • April 24, 2024

DJ Mag Top 100 Clubs 2024: DupleX Prag unter den Top 50 Clubs Weltweit

  • Hans Weber
  • April 24, 2024

Gedenkstätte zum NS Völkermord an den Sinti und Roma in Lety u Písku eröffnet

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close