Embassy of Denmark in the Czech Republic

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a první dáma Olena Zelenská jsou na návštěvě Dánska. V souvislosti s tím dánská vláda oznámila, že je spolu s Nizozemskem připravena darovat letouny F16 🇺🇦🇩🇰
Dánská premiérka Mette Frederiksenová to oznámila na tiskové konferenci na letecké základně Skydstrup. Zde se ukrajinská delegace setkala právě s dánskou předsedkyní vlády, místopředsedou vlády a ministrem obrany Jakobem Ellemannem-Jensenem a ministrem zahraničí Larsem Løkke Rasmussenem.
Ministr zahraničních věcí Lars Løkke Rasmussen k dánské podpoře Ukrajině říká:
“Dánsko stojí pevně po boku Ukrajiny a dar v podobě letounů F16 je jasným příkladem naší neochvějné podpory ukrajinskému boji za svobodu proti ruské agresi. Dánsko udělá vše, co bude v našich silách, abychom rozšířili koalici a přiměli další země pomoci s dodávkou stíhaček, které Ukrajina potřebuje k posílení své protivzdušné obrany.”
__
Ukraine’s president Volodymyr Zelenskyy and first lady Olena Zelenska are currently visiting Denmark 🇺🇦🇩🇰
In relation to this, the Danish government has announced that they are ready to donate F16-flights together with the Netherlands.
Danish Prime Minister Mette Frederiksen announced this at a press conference at Skydstrup air base. Here, the delegation met with the prime minister, deputy prime minister and defence minister, Jakob Ellemann-Jensen, as well as foreign minister, Lars Løkke Rasmussen.
Foreign minister Lars Løkke Rasmussen says about the Danish support to Ukraine:
“Denmark stands strongly next to Ukraine, and a donation of F16-flights is a clear example of our unwavering support to Ukraine’s fight for liberty against the Russian aggression. Denmark will do anything we can to expand the coalition in order to get more countries to help with the delivery of the fighter jets that Ukraine needs to strengthen their air defence.”

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • June 14, 2024

Erneuerung der Prager Bushaltestellen schreitet voran

  • Hans Weber
  • June 14, 2024

Polizei gibt Motiv des Amokläufers von der Philosophischen Fakultät bekannt

  • Hans Weber
  • June 14, 2024

“Too Good To Go” App Expands in Czechia: Tackling Food Waste and Supporting Sustainability

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close