Embassy of Denmark in the Czech Republic

Jaké je to nejlepší město na světě?? Někteří z nás by pravděpodobně řekli, že Kodaň 🚲✨
Pojďte zjistit proč tomu tak je na promítání dánského dokumentu “Nejlepší na světě” v pražském kině Světozor 13/9 v 18 hodin. Film zkoumá proměnu Kodaně ze znečištěného průmyslového města v jedno z nejkreativnějších měst, a to díky sociálnímu inženýrství. Ale také se ptá na to, jaké město vlastně potřebujeme k životu v dnešní době. Natočil ho dánský dokumentarista Hans Christian-Post, který se promítání také zúčastní!
Dokument se promítá v rámci Festivalu Film a architektury, který oficiálně probíhá po celém Česku od 29. 9. do 4. 10. 2016.
Vstupenky na projekci najdete zde: https://rb.gy/an5ob. Podívejte se na Film a architektura a Den architektury na celý program festivalu 💛
___
What city is the ’Best in the world’? Some would probably say Copenhagen 🚲✨
We invite you to find out at the warm-up screening of the Danish documentary ‘Best in the world’ in Světozor Kino in Prague the 13/9 at 6 PM. The film explores the transformation of Copenhagen from a polluted industrial city to one of the most creative cities through social engineering, but it also questions what we need a city to be like to today.
It’s made by Danish documentarist Hans Christian-Post who will also attend the screening!
The documentary is an appetizer for the Film and Architecture Festival that officially runs all over Czechia from 29/9 to 4/10.
Find tickets to the screening here: https://rb.gy/an5ob 💛

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • December 6, 2023

Orban’s Obstruction: EU Accession for Ukraine and War Aid Hang in the Balance

  • Hans Weber
  • December 5, 2023

Premier Fiala traf österreichischen Bundeskanzler Nehammer am Montag in Wien

  • Hans Weber
  • December 5, 2023

Lebensmittelpreise in Tschechien steigen im neuen Jahr trotz Mehrwertsteuersenkung

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close