Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Okupovaný rusy Mariupol se změnil k nepoznání. Kdysi nádherné přístavní město na břehu Azovského moře nyní stojí v ruinách.
„Středověk se zabydlel ve městě spolu s okupanty“, s lítostí napsal poradce starosty Mariupole Petro Andruščenko.
📌Doněcké akademické oblastní divadlo
Doněcké divadlo bylo jediné kamenné divadlo v Mariupolu. Od 16. března 2022, kdy se stalo masovým hrobem několika stovek civilistů, kteří se v jeho sklepě schovávali před ruskými leteckými údery, je symbolem ruské genocidy v Ukrajině.
📌Ocelárny Azovstal
Ocelárny Azovstal, které zaměstnávaly více než 10 tisíc lidí, patřily mezi největší v Evropě metalurgické komplexy, které produkovaly ročně několik milionů tun oceli a litiny. O ocelárnách se hovořilo, že tvoří město ve městě, jelikož se komplex rozprostíral na ploše, jež je 22krát větší než třeba plocha Vatikánu. Azovstal je symbolem odporu kruté ruské agresi a neuvěřitelné odvahy ukrajinských vojáků.
📌Palác kultury “Mládežnický”
Původně v této budově sídlil hotel Continental, který patřil rodině místního italského podnikatele Tomaso. Hotel patřil mezi nejhezčí a nejluxusnější stavby Mariupolu začátku 20. století. O víkendech se zde scházela městská smetanka a kulturní elita. Při ostřelování ze dne 20. dubna 2022 ruští okupanti prakticky zničili historickou budovu hotelu.
📌Dům s věžičkami
Tato dvojčata byla postavena v roce 1953 ve stylu pozdního stalinského klasicismu (po smrti sovětského diktátora v roce 1953 se již v tomto stylu nestavělo) a stala se symbolem poválečné obnovy města po Druhé světové válce. Na jaře 2022 ruské síly ničily v Mariupolu jednu stavbu za druhou. Dvojčata ruský útok nepřežila.
📌Mariupolské gymnázium (bývalá Olexandrivská škola pro chlapce)
Stavba městského gymnázia začala v roce 1894 pod vedením odeského architekta Mykoly Tolvinského, který školu postavil v novobarokním stylu s prvky secese. Škola existovala až do roku 2022, její chodby a posluchárny se staly rodnými pro tisíce obyvatel města z různých generací. Během ruského ostřelování města byla budova téměř úplě zničena.
📌Dům bývalého starosty Abrama Trehubova
Tato historická budova nejlépe reprezentuje mariupolskou architekturu konce 19. a počátku 20. století. Trehubov byl jedním z 38 členů městského zastupitelstva a kupcem prvního cechu, který měl právo obchodovat v zahraničí. Na přelomu 19. a 20. století vlastnil v Mariupolu luxusní nemovitosti, mezi kterými vynikal tento dům s věžičkou, který v roce 2012 prošel kompletní rekonstrukcí. Při ostřelování byly poškozeny fasády, okna, střechy a interiéry domu Trehubova, velké škody napáchal požár, který kvůli ostřelováním nebylo možné uhasit.
Od začátku totální ruské invaze bylo poškozeno 388 kulturních památek Ukrajiny. Ukrajinský institut spustil informační kampaň „Pohled z Ukrajiny“, který ukazuje zničené ruskou invazí kulturní památky.
Budovy, které ještě nedávno uchovávaly vzpomínky na staré časy, samy se staly pouze vzpomínkou.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • June 5, 2023

Preparing for war?

  • Hans Weber
  • June 5, 2023

Hungarian Embassy in Prague/Magyarország Prágai Nagykövetsége

  • Hans Weber
  • June 5, 2023

Velvyslanectví Japonska v České republice

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close