Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Okupovaný rusy Mariupol se změnil k nepoznání. Kdysi nádherné přístavní město na břehu Azovského moře nyní stojí v ruinách.
„Středověk se zabydlel ve městě spolu s okupanty“, s lítostí napsal poradce starosty Mariupole Petro Andruščenko.
📌Doněcké akademické oblastní divadlo
Doněcké divadlo bylo jediné kamenné divadlo v Mariupolu. Od 16. března 2022, kdy se stalo masovým hrobem několika stovek civilistů, kteří se v jeho sklepě schovávali před ruskými leteckými údery, je symbolem ruské genocidy v Ukrajině.
📌Ocelárny Azovstal
Ocelárny Azovstal, které zaměstnávaly více než 10 tisíc lidí, patřily mezi největší v Evropě metalurgické komplexy, které produkovaly ročně několik milionů tun oceli a litiny. O ocelárnách se hovořilo, že tvoří město ve městě, jelikož se komplex rozprostíral na ploše, jež je 22krát větší než třeba plocha Vatikánu. Azovstal je symbolem odporu kruté ruské agresi a neuvěřitelné odvahy ukrajinských vojáků.
📌Palác kultury “Mládežnický”
Původně v této budově sídlil hotel Continental, který patřil rodině místního italského podnikatele Tomaso. Hotel patřil mezi nejhezčí a nejluxusnější stavby Mariupolu začátku 20. století. O víkendech se zde scházela městská smetanka a kulturní elita. Při ostřelování ze dne 20. dubna 2022 ruští okupanti prakticky zničili historickou budovu hotelu.
📌Dům s věžičkami
Tato dvojčata byla postavena v roce 1953 ve stylu pozdního stalinského klasicismu (po smrti sovětského diktátora v roce 1953 se již v tomto stylu nestavělo) a stala se symbolem poválečné obnovy města po Druhé světové válce. Na jaře 2022 ruské síly ničily v Mariupolu jednu stavbu za druhou. Dvojčata ruský útok nepřežila.
📌Mariupolské gymnázium (bývalá Olexandrivská škola pro chlapce)
Stavba městského gymnázia začala v roce 1894 pod vedením odeského architekta Mykoly Tolvinského, který školu postavil v novobarokním stylu s prvky secese. Škola existovala až do roku 2022, její chodby a posluchárny se staly rodnými pro tisíce obyvatel města z různých generací. Během ruského ostřelování města byla budova téměř úplě zničena.
📌Dům bývalého starosty Abrama Trehubova
Tato historická budova nejlépe reprezentuje mariupolskou architekturu konce 19. a počátku 20. století. Trehubov byl jedním z 38 členů městského zastupitelstva a kupcem prvního cechu, který měl právo obchodovat v zahraničí. Na přelomu 19. a 20. století vlastnil v Mariupolu luxusní nemovitosti, mezi kterými vynikal tento dům s věžičkou, který v roce 2012 prošel kompletní rekonstrukcí. Při ostřelování byly poškozeny fasády, okna, střechy a interiéry domu Trehubova, velké škody napáchal požár, který kvůli ostřelováním nebylo možné uhasit.
Od začátku totální ruské invaze bylo poškozeno 388 kulturních památek Ukrajiny. Ukrajinský institut spustil informační kampaň „Pohled z Ukrajiny“, který ukazuje zničené ruskou invazí kulturní památky.
Budovy, které ještě nedávno uchovávaly vzpomínky na staré časy, samy se staly pouze vzpomínkou.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • July 14, 2024

The Attack on Donald Trump

  • Hans Weber
  • July 12, 2024

Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic

  • Hans Weber
  • July 11, 2024

Philippine Embassy in Czech Republic

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close