Izrael v České republice

JAKO ZÁZRAKEM…
Jako zázrakem unikla čtrnáctiletá židovská dívka Eva Löwidtová, dnes Erbenová, z pochodu smrti. Na kost vyhublá došla k Postřekovu na Domažlicku, kde vyčerpáním omdlela.
Tam se jí ujala rodina Jahnových a do konce války ji ukrývala. „Díky ní jsem se podruhé narodila,“ řekla Právu pamětnice a přeživší holokaustu.
Ač dnes bydlí v Izraeli, Postřekov se pro paní Erbenovou stal druhým domovem. A kdykoliv zavítá do České republiky, setkává se s potomky svých chodských zachránců. Naposledy se všichni shledali minulý týden.
🇮🇱❤️🇨🇿
***
AS IF BY A MIRACLE…
As if by a miracle the fourteen-year-old Jewish girl Eva Löwidt, today Erben, escaped from the death march. She reached Postřekov in the Domažlice region, emaciated to the bone, where she fainted from exhaustion.
There, the Jahn family took her in and hid her until the end of the war. “Thanks to them, I was born again,” the Holocaust survivor and witness told the Pravo daily.
Although she lives in Israel today, Postřekov had become a second home for Eva Erben. And whenever she visits the Czech Republic, she meets the descendants of her rescuers. The most recent time they all met was only last week.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • April 23, 2024

Britské velvyslanectví v Praze – British Embassy Prague

  • Hans Weber
  • April 23, 2024

Norwegian Embassy in Prague

  • Hans Weber
  • April 23, 2024

Embassy of Mongolia to the Czech Republic

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close