ČR vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády

Česko vyhostí všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli českými tajnými službami identifikováni jako důstojníci tajných služeb, oznámil ministr zahraničí a vicepremiér Jan Hamáček. Týká se to 18 pracovníků ambasády.

Důvodem je podezření ze zapojení důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Ministr vnitra Hamáček si dnes na 19. hodinu předvolal ruského velvyslance Zmejevského a informoval jej o rozhodnutí Česka.


Pracovníci ruské ambasády mají 48 hodin na opuštění České republiky.


„Při této explozi došlo k obrovským materiálním škodám, vážného ohrožení a narušení života mnoha místních obyvatel. Především zahynuli dva naši spoluobčané, neviní otcové rodin (…) Česká republika je svrchovaný stát a musí na tato zjištění odpovídajícím způsobem reagovat,“ prohlásil premiér Andrej Babiš.


V muničních skladech ve Vrběticích ve Zlínském kraji došlo k výbuchům v říjnu a prosinci 2014. Sklady měla v pronájmu firma Imex Group, při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policisté evakuovali stovky lidí – obyvatele blízkých obcí i zaměstnance ve skladech.


Zásah bezpečnostních složek, obsahující záchranné i likvidační práce, skončil po šesti letech v říjnu 2020.

Source

1 view0 comments