V Česku startuje turecký festival. Velvyslanec Ankary láká na jídlo, golf i divadlo

Turecké velvyslanectví v Praze organizuje v Česku již druhý ročník festivalu, který má občanům tuzemska přiblížit tureckou kulturu a gastronomii. Právě jídlo je ústředním motivem letošních oslav, které startují v sobotu v Berouně golfovým turnajem. Turecký velvyslanec v Česku Egemen Bagis ale pro CNN Prima NEWS přiblížil, že akce budou probíhat po celé zemi.

Guláš, turecká káva nebo typický doner kebab – to jsou jen některé prvky turecké gastronomie, které se v Česku už nastálo uchytily. Právě na staletou provázanost turecké a české kultury chce poukázat každoroční festival pořádaný ambasádou Ankary v Praze. Zatímco loni byla tématem festivalu turecká káva, letos organizátoři lákají na tureckou gastronomii.

Festival oficiálně startuje v sobotu v Berouně, kde se bude konat prestižní golfový turnaj.

„Půjde o přátelskou sportovní akci, cílem je propagace Turecka. Budeme tam mít spoustu tureckých jídel. Pozvání na golfový turnaj dostali čeští i turečtí byznysmeni, umělci i politici,“ sdělil pro CNN Prima NEWS turecký velvyslanec v Česku Bagis, který v minulosti působil téměř 15 let v tureckém parlamentu a byl poradcem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Akce v Berouně se zúčastní například český exprezident Václav Klaus, který pronese i veřejnou řeč. Političtí hosté ale přiletí také z Turecka.

„Měl by dorazit i turecký ministr zahraničí (Mevlut Cavusoglu, pozn. redakce), ten se má mimochodem v pátek sejít s českým ministrem Lipavským, který ale zrovna chytil covid. Jeho kancelář mi ale sdělila, že se do pátku uzdraví. Turecký ministr zahraničí nejspíše v Berouně bude, on je jedním z nejlepších golfových hráčů v Turecku. Má ale mnoho práce při zprostředkovávání mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou, harmonogramy se mění každý den,“ osvětlil velvyslanec.

Lidé, kterým se bude během golfového turnaje dařit, mohou vyhrát například letenky do Turecka nebo speciální kávovary potřebné k přípravě pravé turecké kávy.

Festival bude pulzovat celým Českem

Golfový turnaj v Berouně je pomyslným „odpalem“ celého tureckého festivalu, který se posléze přelije do celé republiky. Další akce budou probíhat v Praze a Brně, kde se lidé mohou seznamovat hudbou i tancem. Velký prostor pak dostane i turecké divadlo. A pochopitelně jídlo.

„Čekáme, že ho Češi ochutnají, zalíbí se jim a budou se o něj dále zajímat. Jídlo má moc smýt mezi lidmi veškeré rozdíly,“ řekl Bagis v rozhovoru.

Turecké speciality nebo jídla, která jsou inspirovaná tureckou kuchyní, budou nabízet restaurace po celém Česku. Mezi nimi i populární MG restaurace v Mladé Boleslavi, která vedle dalších pokrmů láká na exkluzivní grilovanou chobotnici.

Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • May 30, 2024

Norwegian Embassy in Prague

  • Hans Weber
  • May 30, 2024

Embassy of the Netherlands in Czechia

  • Hans Weber
  • May 30, 2024

Embajada de México en la República Checa

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close