Divadelní recitál k 80. narozeninám Marty Kubišové

Praha – Premiéra divadelního recitálu k listopadovým 80. narozeninám Marty Kubišové se uskuteční 9. června na Letní scéně Musea Kampa v Praze. Druhá premiéra je v plánu 12. června. Zkoušky představení Marta se s režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou naplno rozběhly v polovině března. V titulní roli budou alternovat Hana Holišová a Berenika Kohoutová. Novináře o tom dnes informovala scenáristka a producentka Daniela Sodomová. Kubišová dala tvůrcům ke zpracování svého životního příběhu svolení.

“S příběhem Marty Kubišové jsem strávila mnoho času a její písně byly krásným studijním materiálem k historickým událostem, které mne vrátily do nesvobody a nelidskosti tehdejší doby. Vůbec jsem si neuměla představit, že se jednoho dne vzbudím a budu jim tolik rozumět v kontextu událostí dnešních dní. Myslím, že je to to nejpodstatnější, co jsem zatím napsala a taky je pro nás tvůrce moc důležité, aby toto představení vidělo co nejvíce lidí,” uvedla Sodomová.  V rolích Heleny Vondráčkové se představí Sára Sandeva a Zuzana Stavná, jako Vašek Neckář se představí Jan Cina a Denis Šafařík. V inscenaci inspirované životním příběhem Kubišové živě zazní mnoho jejích hitů včetně ikonické Modlitby pro Martu z roku 1968. V jedné kapele se na jevišti sejdou herci, kteří jsou zároveň i muzikanti. Jsou mezi nimi například Václav Kopta, Igor Orozovič, Vojtěch Havelka, Pavel Neškudla, Daniel Šváb, Rozálie Havelková, Anežka Hessová, Jan Meduna či Petr Stach.  Kapelníkem, skladatelem a autorem aranží v divadelním recitálu Marta je Petr Zeman. “Moje úloha v tomto krásném projektu je, mimo skládání několika scénických skladeb, hlavně aranžování originálních písní paní Kubišové pro živou kapelu. Jde mi především o to, aby skladby, původně napsané pro velké orchestry, zněly v plné kráse a síle i v našem redukovaném obsazení o osmi lidech,” řekl.  Více informací se nachází na www.letniscenamuseakampa.cz.  Marta Kubišová byla jednou z hvězd československé hudební scény 60. let. Anketu o nejpopulárnější zpěvačku Zlatý slavík vyhrála třikrát (1966, 1968 a 1969) a získala také zlatou Bratislavskou lyru 1968. Vystoupila mimo jiné v pařížské Olympii, v Cannes na festivalu MIDEM a zahrála si ve filmu svého budoucího manžela Jana Němce Mučedníci lásky nebo v seriálu Píseň pro Rudolfa III. ve kterém zazněla také Modlitba pro Martu. Za normalizace byla Kubišová postihována komunistickým režimem. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po dvaceti letech v listopadu 1989. Poslední studiové album s názvem Soul vydala před šesti lety. Před pěti lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila pěveckou kariéru.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • July 25, 2024

Präsident Petr Pavel verkündet jährliche Ausstellung der tschechischen Kronjuwelen

  • Hans Weber
  • July 25, 2024

Regierung beschließt Änderung des Pyrotechnikgesetzes: Verkaufsverbot für Feuerwerk auf Marktständen

  • Hans Weber
  • July 25, 2024

Václav-Havel-Flughafen Prag: Über sieben Millionen Passagiere im ersten Halbjahr 2024

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close