Embassy of the State of Palestine – Czech Republic – Prague

elevizní stanice CNN v úterý uvedla, že provedla vlastní vyšetřování smrti novinářky Al-Džazíry Shireen Abu Aklehové, která zemřela 11. května v Džanínu, a podle výsledků vyšetřování se domnívá, že se stala záměrným cílem izraelských sil.
V článku s titulkem “Stříleli přímo na novinářku”: Aklehová byla zabita při cíleném útoku izraelských sil,” televize uvedla, že se poradila s odborníky, kteří toto tvrzení podpořili.
Nejprve stanice uvedla, že na základě zvukového záznamu z videozáznamu z okamžiku, kdy byla novinářka zabita, forenzní zvukoví experti zjistili, že výstřely přicházely ze vzdálenosti přibližně 200 metrů – což je údajná vzdálenost mezi Abu Aklehovou a blízkými jednotkami IDF v době jejího zastřelení.
Zadruhé CNN citovala Chrise Cobb-Smitha, bezpečnostního konzultanta a veterána britské armády, kterého televize označila za odborníka na střelné zbraně. Cobb-Smith si prohlédl fotografie stop po kulkách, které zůstaly na stromě právě v místě, kde byl Abu Akleh zasažena, a uvedl, že svědčí spíše o kontrolovaných, cílených výstřelech než o zbloudilých kulkách.
A dodal, že na vzdálenost 200 metrů “není šance”, že by náhodná palba zanechala tak těsné stopy.
“Podle stop po zásahu na stromě se zdá, že výstřely, z nichž jeden zasáhl Shireen, přišly z ulice ze směru od jednotek IDF. Poměrně těsné seskupení střel naznačuje, že Shireen byla záměrně zasažena cílenou střelbou a nestala se obětí náhodné nebo zbloudilé palby.”
Podle agentury AP je na několika videozáznamech a fotografiích pořízených 11. května ráno vidět izraelský konvoj, který zaparkoval na úzké cestě od Abú Aklehové, odkud byla dobře vidět. Je na nich vidět, jak se reportéři a další přihlížející v reálném čase kryjí před kulkami vypálenými ze směru konvoje.
Jediný potvrzený výskyt palestinských ozbrojenců byl podle něj na druhé straně konvoje, asi 300 metrů daleko, většinou oddělený od Abú Aklehové budovami a zdmi. Izrael tvrdí, že mezi konvojem a novináři byl nejméně jeden střelec, ale neposkytl žádné důkazy ani neuvedl, kde se střelec měl nacházet.
Palestinští svědci tvrdí, že v oblasti nebyli žádní ozbrojenci a až do palby, která zasáhla Abu Aklehovou a zranila dalšího reportéra, se nestřílelo.
Tito svědci od počátku nepochybují o tom, že Abú Aklehovou zabili izraelští vojáci.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • September 26, 2023

Tschechien und sein Pfandsystem

  • Hans Weber
  • September 26, 2023

Tschechische Armee modernisiert Luftverteidigung mit neuen MADR-Radaren

  • Hans Weber
  • September 26, 2023

Prager Derby endet 1:1-Unentschieden: 11-mal Gelb und 2-mal Rot

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close