Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Komentář Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny ohledně ruských plánů na uspořádání pseudoreferenda na dočasně okupovaných územích Ukrajiny
Ukrajina pečlivě sleduje přípravy Ruské federace k pořádání na dočasně okupovaných územích Ukrajiny tzv. „referend“.
Tyto falešné plebiscity nebudou mít žádné právní důsledky. Nezmění ani administrativně-teritoriální strukturu ani mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny.
Ukrajina a mezinárodní společenství tato referenda neuznávají, nepovažují je za legitimní a takové, které můžou mít právní dopady.
Považujeme ruské přípravy pseudoreferend stejně jako nucenou pasportizaci obyvatel na dočasně okupovaných ukrajinských územích za další pokus Ruska o legitimizaci důsledků jeho agrese proti Ukrajině.
Bez ohledu na to, kolik nelegitimních voleb Ruská federace na dočasně okupovaných územích Ukrajiny uspořádá, jejich výsledek bude jediný: všechny ukrajinské regiony budou osvobozeny od ruské okupace a ruské vedení bude pohnáno k soudu za organizaci teroru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na ukrajinském území.
Proti osobám, které se zapojí do organizace pseudoreferend, budou zahájena trestní řízení. Příslušné ukrajinské orgány vypátrají všechny viníky a poženou je k soudu. Ukrajina vyzývá mezinárodní partnery, aby důrazně odsoudili plány Ruské federace uspořádat nezákonná referenda na dočasně okupovaných územích Ukrajiny, aby uvalili na Rusko nové sankce a uznali jej za stát sponzorující terorismus.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • June 6, 2023

Embaixada de Portugal na República Checa

  • Hans Weber
  • June 6, 2023

Turkish Embassy Prague

  • Hans Weber
  • June 6, 2023

Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close