Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny o fiktivních „referendech“ RF na dočasně okupovaných územích Ukrajiny
Ve dnech 23.-27. září uspořádala Ruská federace na dočasně okupovaných územích Chersonské, Zaporižské, Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny propagandistickou show nazvanou “referenda”.
Rusko se dopustilo dalšího válečného zločinu na území Ukrajiny, když nutilo ukrajinské obyvatelstvo vyplňovat jakési písemnosti pod hlavněmi ruských zbraní. Takové zacházení porušuje ústavu a zákony Ukrajiny, jakož i normy mezinárodního práva a mezinárodní závazky Ruska.
Toto divadlo nemá nic společného s projevem vůle lidu, a tudíž nemá žádné důsledky ani pro administrativní uspořádání Ukrajiny, ani pro stanovení její mezinárodně uznávaných hranic. Ukrajina a mezinárodní společenství odsuzují tyto kroky Ruska a považují je za nicotné.
Všichni občané Ukrajiny, kteří se společně s ruskými okupanty podíleli na organizaci těchto inscenací, ponesou odpovědnost v souladu s ustanoveními trestního zákoníku Ukrajiny. Příslušné ukrajinské orgány již přijímají opatření, aby tyto osoby vypátraly a postavily před soud.
Luhanská, Doněcká, Zaporižská a Chersonská oblasti zůstávají stejně jako ukrajinský Krym svrchovaným územím Ukrajiny. Ukrajina má plné právo obnovit svou územní celistvost vojenskými a diplomatickými prostředky a bude pokračovat v osvobozování dočasně okupovaných území. Ukrajina nikdy nepřistoupí na žádná ruská ultimáta. Pokusy Moskvy vytvořit nové separační linie nebo oslabit mezinárodní podporu Ukrajiny nemají žádné šance na úspěch.
Organizací falešných „referend“ na dočasně okupovaných územích Ukrajiny Rusko názorně ukázalo, že všechna jeho prohlášení o jakoby připravenosti zahájit mírová jednání jsou pouhou zástěrou, jak zastřít ozbrojenou agresi a své neúspěšné pokusy o udržení dočasně okupovaných území. Rusko důsledně dává najevo své pohrdání všemi, kteří vyzývají k diplomacii. Doufáme, že dotyčné země vyvodí z této situace závěry ohledně skutečných záměrů Ruska a zvýší svou podporu Ukrajině, která bojuje proti ruské agrese, a přestanou zastírat svou nečinnost záminkou, že se ujaly role mírotvorců, i když je Rusko nepotřebuje.
Ukrajina vyzývá všechny státy a mezinárodní organizace, aby okamžitě odsoudily protiprávní jednání Kremlu na dočasně okupovaných územích Ukrajiny a zesílily izolaci Ruska.
Ukrajina vyzývá EU, NATO a G7, aby okamžitě zvýšily tlak na Rusko, včetně uvalení nových tvrdých sankcí, a výrazně zvýšily svou vojenskou pomoc Ukrajině, včetně dodávek tanků, bojových letadel, obrněných vozidel, dělostřelectva dlouhého doletu, protiletadlové a protiraketové obrany.
Vyzýváme naše partnery, aby dali Rusku jasně najevo, že jedinou odpovědí na jeho pokusy o anexi, vydírání a ultimáta bude zvýšení podpory Ukrajině do té míry, aby nad agresorem zvítězila.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • June 13, 2024

Stausee mit Freizeitwert

  • Hans Weber
  • June 13, 2024

Bekanntes Kaufhaus Máj im Zentrum von Prag öffnet am 24. Juni wieder seine Tore

  • Hans Weber
  • June 13, 2024

Prager Zoo feiert erstes in Tschechien geborenes Wombat-Baby

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close