Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

May be an image of map and text that says 'CRIME UT M 18/05 Remembrance Day for the Victims of the Crimean Tatar People Genocide 1944'

Dnes si připomínáme památku obětí stalinské genocidy krymskotatarského lidu v květnu roku 1944, kde došlo k násilné deportaci téměř dvou set tisíc Krymských Tatarů, původních obyvatel Krymu. V průběhu násilného vysídlení zahynul každý druhý deportovaný.

Sovětský přístup ke Krymským Tatarům se vyznačoval obzvlášť velkou krutostí. Nucenou deportaci doprovázelo rabování a rozkrádání majetku vystěhovaných rodin, cílevědomé ničení historické paměti, kultury a jazyka Krymských Tatarů.

V roce 2014 Rusko obnovilo staré sovětské praktiky vůči krymskotatarskému lidu. Ihned po okupaci poloostrova okupanti nastolili na Krymu represivní režim a obnovili pronásledování původních obyvatel poloostrova. Okupanti násilím povolávají Krymské Tatary do ozbrojených sil RF, zakazují mírové a pokojné protesty, omezují výuku krymskotatarského jazyka ve školách.
V roce 2016 okupační moc zakázala činnost Medžlisu krymskotatarského lidu a ignoruje rozhodnutí Mezinárodního soudu o zrušení tohoto nezákonného rozhodnutí. Lídři Krymských Tatarů – Mustafa Džemilev a Refat Čubarov – mají zákaz vstupu na území dočasně okupovaného Krymu. Více než 120 ukrajinských občanů z Krymu je zatčeno kvůli jejich náboženství nebo politickým názorům, většina z nich jsou Krymští Tataři.

Posledních osm let probíhala militarizace poloostrova Krym, který v současné době připomíná spíše velkou vojenskou základnu a je největší hrozbou pro celý Černomořský region. Právě z Krymu útočí ruští okupanti na ukrajinská města na jihu země.

Rozsáhlá invaze RF proti Ukrajině razantním způsobem zhoršila situaci s lidskými právy na poloostrově. Okupační mocnost pronásleduje a diskriminuje Krymské Tatary na základě jejich etnicity a náboženství. Evidujeme případy unesení, mučení a protiprávného zatýkání příslušníků původního krymského národa. Ve vězení se stále nachází i místopředseda krymskotatarského Medžlisu Nariman Dželjal, který byl odsouzen na základě vykonstruovaných obvinění.

Vyzýváme svět, aby uznal deportaci z roku 1944 genocidou krymskotatarského národa a posílil mezinárodní sankční tlak na ruskou federaci. RF musí být pohnána k mezinárodně-právní zodpovědnosti za všechny spáchané na území Ukrajiny včetně Krymu zločiny proti lidstva a lidskosti.
Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • April 24, 2024

Moving to Zittau

  • Hans Weber
  • April 24, 2024

Minister Lipavský Met with Azerbaijani Foreign Minister Bajramov

  • Hans Weber
  • April 24, 2024

Former Head of Zeman’s Presidential Office Charged with Subsidy Fraud

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close