Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

May be an image of map and text that says 'CRIME UT M 18/05 Remembrance Day for the Victims of the Crimean Tatar People Genocide 1944'

Dnes si připomínáme památku obětí stalinské genocidy krymskotatarského lidu v květnu roku 1944, kde došlo k násilné deportaci téměř dvou set tisíc Krymských Tatarů, původních obyvatel Krymu. V průběhu násilného vysídlení zahynul každý druhý deportovaný.

Sovětský přístup ke Krymským Tatarům se vyznačoval obzvlášť velkou krutostí. Nucenou deportaci doprovázelo rabování a rozkrádání majetku vystěhovaných rodin, cílevědomé ničení historické paměti, kultury a jazyka Krymských Tatarů.

V roce 2014 Rusko obnovilo staré sovětské praktiky vůči krymskotatarskému lidu. Ihned po okupaci poloostrova okupanti nastolili na Krymu represivní režim a obnovili pronásledování původních obyvatel poloostrova. Okupanti násilím povolávají Krymské Tatary do ozbrojených sil RF, zakazují mírové a pokojné protesty, omezují výuku krymskotatarského jazyka ve školách.
V roce 2016 okupační moc zakázala činnost Medžlisu krymskotatarského lidu a ignoruje rozhodnutí Mezinárodního soudu o zrušení tohoto nezákonného rozhodnutí. Lídři Krymských Tatarů – Mustafa Džemilev a Refat Čubarov – mají zákaz vstupu na území dočasně okupovaného Krymu. Více než 120 ukrajinských občanů z Krymu je zatčeno kvůli jejich náboženství nebo politickým názorům, většina z nich jsou Krymští Tataři.

Posledních osm let probíhala militarizace poloostrova Krym, který v současné době připomíná spíše velkou vojenskou základnu a je největší hrozbou pro celý Černomořský region. Právě z Krymu útočí ruští okupanti na ukrajinská města na jihu země.

Rozsáhlá invaze RF proti Ukrajině razantním způsobem zhoršila situaci s lidskými právy na poloostrově. Okupační mocnost pronásleduje a diskriminuje Krymské Tatary na základě jejich etnicity a náboženství. Evidujeme případy unesení, mučení a protiprávného zatýkání příslušníků původního krymského národa. Ve vězení se stále nachází i místopředseda krymskotatarského Medžlisu Nariman Dželjal, který byl odsouzen na základě vykonstruovaných obvinění.

Vyzýváme svět, aby uznal deportaci z roku 1944 genocidou krymskotatarského národa a posílil mezinárodní sankční tlak na ruskou federaci. RF musí být pohnána k mezinárodně-právní zodpovědnosti za všechny spáchané na území Ukrajiny včetně Krymu zločiny proti lidstva a lidskosti.
Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • March 24, 2023

Embassy of Denmark in the Czech Republic

  • Hans Weber
  • March 24, 2023

India In Czech Republic (Embassy of India, Prague)

  • Hans Weber
  • March 24, 2023

Izrael v České republice

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close