Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Týden ukrajinského filmu znovu v Praze! У Празі розпочнеться “Тиждень українського кіно”. Фестиваль триватеме з 08 до 15 листопада в кінотеатрі ATLAS.

Navzdory okolnostem se již po páté v Praze uskuteční festival Týden ukrajinského filmu. Přehlídka, která proběhne v pražském kině Atlas od 8. do 15. listopadu, opět představí atraktivní výběr ukrajinské kinematografie posledních let. V programu festivalu se objeví nejnovější filmy i starší snímky, reflexe dlouhodobého konfliktu s Ruskem i běžný život z různých pohledů, historická dramata, literární adaptace, velké mezinárodní koprodukce i skromnější díla, stejně jako poutavé dokumentární filmy nebo film pro děti.

Festival v kině Atlas zahájí 8. listopadu debut režiséra Maksyma Nakonečného Pohled motýla | БАЧЕННЯ МЕТЕЛИКА , který měl premiéru na festivalu v Cannes v sekci Un Certain Regard a letos byl s úspěchem uveden na MFF Karlovy Vary.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Vstupenky je možné zakoupit online na www.kinoatlas.cz/klient-181/kino-52/stranka-13495 nebo na pokladně kina Atlas.

V některých filmech je ústředním tématem válečná realita, přítomná na Ukrajině minimálně od roku 2014. Ve svém debutovém filmu Pohled motýla vypráví režisér Maksym Nakonečnyj příběu vojačky Lilji, která se vrací z několikaměsíčního válečného zajetí na Donbase. Ukazuje osud ženy, která sveřepě odmítá roli oběti, a citlivě se táže, jak tísnivá může být existence ve společnosti sužované válkou.

Válečné drama ODRAZ | ВІДБЛИСК režiséra Valentyna Vasjanovyče rovněž představuje složitou cestu ukrajinského zajatce, chirurga Serhije, zpět do role manžela, muže a otce rodiny. Prorocká antiutopie, kterou dnešní realita zjevně umocňuje, to je další film Valentyna Vasjanovyče ATLANTIDA | АТЛАНТИДА. V roce 2025, tedy rok po ukončení rusko-ukrajinské války, zbyla na východní Ukrajině poušť nevhodná k lidskému životu a bývalý voják se s novou přítelkyní Katjou učí žít bez války.

Také pohnutá historie Ukrajiny inspiruje různým způsobem filmové tvůrce. Mychajlo Illjenko ve filmu ŽIVOT JEDNOHO DOMU (TOLOKA) | ТОЛОКА, inspirovaného básní ukrajinského národního barda Tarase Ševčenka, pracuje se symbolickou postavou Kateryny, ženy čekající na návrat bratra ze zajetí a po staletí zvedající svůj dům z trosek.

PRŮVODCE | ПОВОДИР režiséra Olese Sanina vypráví příběh přátelství desetiletého Američana Petera a slepého ukrajinského banduristy Ivana na pozadí nejděsivějších událostí třicátých let minulého století na Ukrajině.

Volnou inspiraci dávnou historií je pak možné najít také ve vánoční pohádce režiséra Mychajlo Kostrova PEKELNÝ PRAPOR ANEB KOZÁCKÉ VÁNOCE | ПЕКЕЛЬНА ХОРУГВА АБО РІЗДВО КОЗАЦЬКЕ.

Život současné Ukrajiny před válkou s nadhledem odráží komedie DIVOCÍ HOLUBI | ПРИПУТНІ Arkadije Nepytaljuka, sledující temperamentní trhovkyni Ljudku na cestě taxíkem z města do poloopuštěné vesnice za každoroční nemilou povinností upravit hroby blízkých.

PAMFÍR | ПАМФІР, sebejistý koprodukční debut Dmytro Sucholytkyje-Sobčuka, zručně kombinující prvky antické tragédie, westernu i thrilleru na pozadí barvitého světa ukrajinsko-rumunského pohraničí.

Dokumentární tvorbu na letošním Týdnu ukrajinského filmu zastoupí HLAS TEPLÁREN | СПІВАЄ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО, v němž režisérka Nadija Parfan nabízí citlivý a současně humorný pohled na nesnadnou práci dispečerů, opravářů a účetních v industriálních kulisách ukrajinských tepláren.

Ve vizuálně propracovaných černobílých kompozicích představuje obraz člověka, který se stává pouhou tečkou na mapě velkých geopolitických událostí koprodukční dokument režisérky Aliny Horové Z DEŠTĚ POD OKAP | ЦЕЙ ДОЩ НІКОЛИ НЕ ЗАКІНЧИТЬСЯ, mapující osudy rodiny Sulejmanových, rozesetých od Německa přes Ukrajinu až po Irák a Sýrii.

ŽIVOUCÍ OHEŇ | ЖИВА ВАТРА Ostapa Kosťuka je příběhem tří karpatských pastevců, nostalgickým pojednáním o profesi z dob minulých, kterou bobtnající civilizace možná brzy zahubí.

Týden ukrajinského filmu je projekt, který od roku 2017 realizuje spolek RUTA za podpory a ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v ČR. V letošním roce byl Týden ukrajinského filmu zařazen mezi programy Goethe-Institutu a začleněný do komplexního balíčku opatření, na který Spolkové ministerstvo zahraničních věcí poskytuje finanční prostředky z doplňkového rozpočtu na rok 2022, a to s cílem zmírnit dopady ruské útočné války proti Ukrajině.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • May 29, 2024

Norwegian Embassy in Prague

  • Hans Weber
  • May 29, 2024

Embajada de México en la República Checa

  • Hans Weber
  • May 29, 2024

Latvijas vēstniecība Čehijā / Lotyšské velvyslanectví v České republice

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close