Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Poslední sobotu listopadu si připomeneme 90. výročí Holodomoru v Ukrajině v letech 1932-33, stalinské genocidy hladem. Dnes v rámci festivalu Filmový festival Nezlomní a obětovaní se uskuteční promítání filmu Děti velkého hladu a debata s režisérkou Snižanou Potapčuk a historikem Davidem Svobodou.

Dva roky starý televizní dokument se vrací do 30. let 20. století, kdy byl v Ukrajině, úrodné obilnicí Evropy, uměle vyvolán bezprecedentní hladomor. Stovky vesnic byly obklíčeny sovětským vojskem, lidem bylo sebráno veškeré jídlo, nikdo nesměl dovnitř ani ven. Nejdříve mizela domácí zvířata, pak listí na stromech i jejich kůra, nakonec začalo docházet i k případům kanibalismu. Blokáda trvala tak dlouho, dokud zůstal někdo naživu. Takto bylo zlikvidováno cca 1800 vesnic, hlavně v oblastech Doněcka, Luhanska a Chersonu. Téma hladomoru bylo v Sovětském svazu po desetiletí komunismu tabu a ten, kdo o něm promluvil, mohl skončit na léta v lágru.

Režisérka Potapčuková ve filmu veřejnoprávní televize nechává mluvit svědky těchto událostí. Oleksij Gapon, Jefrosynija Davydenko a Nadija Chalo jako děti přežili hladomor v letech 1932–1933. Ve snímku vyprávějí, jak se jim podařilo vše přečkat, co jedli, kde schovávali jídlo. Speciálně pro natáčení sbírala jedna z hrdinek poblíž svého domu bylinky, aby předvedla, co se z nich dá uvařit. Každý z protagonistů filmu má na ty časy své vlastní vzpomínky, které dohromady splétají temný obraz genocidy ukrajinského národa.

Vstupenky: https://www.nezlomniaobetovani.cz/filmy/deti-velikeho-hladu

Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • June 14, 2024

Erneuerung der Prager Bushaltestellen schreitet voran

  • Hans Weber
  • June 14, 2024

Polizei gibt Motiv des Amokläufers von der Philosophischen Fakultät bekannt

  • Hans Weber
  • June 14, 2024

“Too Good To Go” App Expands in Czechia: Tackling Food Waste and Supporting Sustainability

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close