Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Volodymyr Zelenskyj vystoupil na summitu G20, kde vyjmenoval deset výzev pro světovou bezpečnost, které způsobila ruská agrese proti Ukrajině, a ukrajinské návrhy, jak by se tyto výzvy daly vyřešit.

1️⃣ Radiační a jaderná bezpečnost. Rusko musí stáhnout všechny své vojáky ze Záporožské jaderné elektrárny. Kontrolu nad Záporožskou elektrárnou by měla převzít mezinárodní mise MAAE. Mezinárodní mise MAAE by také mohly působit na všech jaderných elektrárnách v Ukrajině a tímto zaručit světovou radiační bezpečnost. Lídři G19 by měli donutit Rusko, aby ustoupilo od svých výhrůžek, že použije jaderné zbraně.

2️⃣ Potravinová bezpečnost. Od července, kdy začala platit dohoda o vývozu obilí, Ukrajině se podařilo vyvézt 10 milionů tun obilí a zachránit stovky tisíc lidí před hladem. V zájmu celosvětové potravinové bezpečnosti by se měla na neurčito prodloužit dohoda, která umožňuje vyvážet z ukrajinských přístavů obilí a další zemědělské produkty. Právo na jídlo je základním právem každého člověka.

3️⃣ Energetická bezpečnost. Rusko může kdykoli přestat s ostřelováním kritické infrastruktury Ukrajiny a tímto prokázat, že skutečně má zájem o mírová jednání. Ukrajinu by mohla navštívit mise OSN, která by vyhodnotila způsobené škody na objektech energetické infrastruktury a navrhla plán jejich obnovy. Byla by to konkrétní pomoc pro stabilizaci energetické situace v Ukrajině a v Evropě.

4️⃣ Propuštění zajatců a návrat deportovaných občanů Ukrajiny. Musíme provést úplnou výměnu zajatců a vrátit všechny děti a dospělé, kteří byli násilně deportováni do Ruska. Tisíce našich lidí – jak vojáků, tak civilistů – se nachází v ruském zajetí. Jsou mučení. Známe jména téměř 11 tisíc dětí, které byly násilně deportovány do Ruska. Byly odebrány živým rodičům. Kromě těchto dětí jsou desítky tisíc dalších, o kterých nemáme přesné informace. Jsou mezi nimi také děti, jejichž rodiče zahynuli při ruském ostřelování ukrajinských měst.

5️⃣ Uplatnění zásad Charty OSN a obnovení územní celistvosti Ukrajiny a světového řádu. Druhý článek Charty OSN upravuje všechno, co porušilo Rusko v této válce. Musíme obnovit sílu mezinárodního práva: Rusko musí potvrdit územní celistvost Ukrajiny v souladu s přijatými rezolucemi Valného shromáždění OSN.

6️⃣ Stažení ruských vojsk a ukončení bojů. Rusko musí stáhnout své vojenské síly z celého území Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích. Jen tak lze dosáhnout reálného a úplného zastavení bojů.

7️⃣ Nastolení spravedlnosti. Víme o 430 dětech, které zahynuly při ruském ostřelování. Jsou to jen potvrzené případy, ale dosud netušíme, kolik lidí zahynulo třeba v Mariupolu. Musí být zřízen speciální tribunál pro zločin agrese Ruska proti Ukrajině a vypracován mezinárodní mechanismus pro náhradu škod, způsobených válkou.

8️⃣ Boj proti ekocidě. Při ostřelování ukrajinského území byly vypáleny miliony hektarů lesů. Téměř dvě stě tisíc hektarů naší země je zamořeno nevybuchlými minami a granáty. Desítky uhelných dolů jsou zatopeny, včetně dolu, v němž byl v roce 1979 proveden podzemní jaderný testovací výbuch. Úroveň znečištění ovzduší v důsledku požárů na ropných skladech a chemických továrnách nelze přesně spočítat. Kvůli ruské agresi zahynulo 6 milionů domácích zvířat. V Černém moři zahynulo nejméně 50 000 delfínů. Tisíce hektarů půdy jsou kontaminovány škodlivými látkami – většinou jde o úrodnou zemědělskou půdu. Musíme založit platformu pro hodnocení škod na životním prostředí způsobených válkou a společně vypracovat řešení pro likvidaci všech environmentálních hrozeb, které válka způsobuje. To není jen ukrajinský problém. Je to výzva pro celý svět.

9️⃣ Bezpečnostní záruky jako prevence eskalace. Ukrajina není členem žádné z aliancí. Rusko mohlo tuto válku rozpoutat právě proto, že Ukrajina zůstala v šedé zóně – mezi euroatlantickým světem a ruským imperialismem. Nyní nemáme ani žádné bezpečnostní záruky, a proto je nutně potřebujeme. Ukrajina připravila návrh takové dohody – Kyjevský bezpečnostní pakt – a již ho předložila partnerům. Měli bychom uspořádat mezinárodní konferenci, která by upevnila klíčové prvky poválečné bezpečnostní architektury v euroatlantickém prostoru, včetně záruk pro Ukrajinu.

🔟 Potvrzení konce války. Až budou provedena všechna protiválečná opatření, až bude obnovena bezpečnost a spravedlnost, měly by strany podepsat dokument potvrzující konec války.

Projev Prezidenta Volodymyra Zelenského na summitu G20: https://bit.ly/3X2VBOB

Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • May 30, 2024

Norwegian Embassy in Prague

  • Hans Weber
  • May 30, 2024

Embassy of the Netherlands in Czechia

  • Hans Weber
  • May 30, 2024

Embajada de México en la República Checa

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close