Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj: Rusko musí zaplatit mnohem vyšší cenu za svou agresi. Klíčovou je ropa. Evropa bude muset v každém případě přestat kupovat ruskou ropu a ropné produkty. Protože tady jde o nezávislost samotných Evropanů na ruských energetických zbraních. A čím dříve se tak stane, čím úplnější bude embargo ruské ropy, tím větší přínos to bude nakonec mít pro samotnou Evropu.

Kvůli tomu, že Rusko zablokovalo naše přístavy v Černém moři a okupovalo naši část pobřeží Azovského moře, nemůžeme vyvézt 22 milionů tun obilí, které máme ve skladech. To je objem obilí, které jsme měli poslat na zahraniční trh. Ruská blokáda našeho exportu destabilizuje situaci opravdu globálně. V důsledku toho jsou potraviny v různých zemích stále dražší. A proto hrozí hladomor v Africe, v Asii i v některých státech Evropy.

Tato hrozba by mohla přerůst v novou migrační krizi. Je to přesně to, čeho chce ruské vedení dosáhnout. Záměrně vytváří tento problém. Aby celá Evropa čelila problémům. Aby Ukrajina nedostala miliardy dolarů z exportu. To jsou ty miliardy, které naše ekonomika nyní skutečně potřebuje. Obyvatele afrických a asijských zemí využívá ruský stát jen jako vyjednávací kartu.

Na tomto pozadí vypadají zvláště cynicky příběhy ruských představitelů na různých úrovních, kteří tvrdí, že jim některé sankce údajně neumožňují zvýšit export jejich potravin. Jako by prý chtěli předejít krizi, ale sankce jim prý brání. Je jasné, že lžou, jako vždy.
Zaprvé, sankce se nevztahují na ruské potraviny. Zadruhé, na okupovaném ukrajinském území Rusové již ukradli minimálně půl miliónu tun obilí a nyní hledají cestu, jak ho prodat na černém trhu. Prodat tak, aby si na kradeném zboží vydělali peníze, ale zároveň udrželi deficit na legálním trhu.

Celý text projevu prezidenta Ukrajiny najdete na oficiální webové stránce kanceláře prezidenta: https://bit.ly/3z6z4qq.

Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • July 14, 2024

The Attack on Donald Trump

  • Hans Weber
  • July 12, 2024

Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic

  • Hans Weber
  • July 11, 2024

Philippine Embassy in Czech Republic

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close