Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Prezident Volodymyr Zelenskyj:

Rusko pokračuje vydírat svět situací na Zaporižské jaderné elektrárně a kolem ní. Dále trvají provokativní ostřelování elektrárny. Okupanti se schovávají na objektu a ostřelují odtud přilehlá ukrajinská města a vesnice. Přímo v areálu elektrárny uskladňují vojenskou munici a techniku. Objekt je fakticky zaminován.

Tato fakta svědčí o tom, že Rusko ignoruje bezpečnostní požadavky zemí Evropské unie a 15 dalších mimounijních zemí, které vyzvaly Rusko, aby stáhlo své vojenské síly z elektrárny.

Pokud teroristický stát si dovoluje ignorovat požadavky mezinárodního společenství, a navíc v tak závažné věci, vyžaduje podobné chování okamžitou reakci. Jakákoli radiační nehoda na Zaporižské jaderné elektrárně se může stát úderem po zemích EU, po Turecku, po Gruzii nebo i po vzdálenějších zemích. Všechno záleží na směru a síle větru.

Kdyby chování Ruska způsobilo katastrofu, následky můžou pocítit i ty země, které dnes mlčí.
Ruské jaderné vydírání je tématem jednání mezi dalšími státy. Vyšlo prohlášení ministrů zahraničí G7, kteří si dobře uvědomují, že Rusko nese zodpovědnost za tuto krizi.

Avšak jednání a výzvy nestačí. Musíme přistoupit k uvalení nových přísnějších sankcí proti Rusku, proti RosAtomu a celé jaderné energetice teroristického státu. Všechny ruské síly musí bezpodmínečně odejít z areálu elektrárny a přilehlých území.

Celá desetiletí svět bojoval o to, aby se jádro a radiační bezpečnost nacházely pod přísným dohledem. Když nyní svět nemá dost odvahy a odhodlání, aby ochránil jednu jadernou elektrárnu, znamená to, že svět prohrává. Prohrává teroristům. Ustupuje jadernému vydírání.

Je to incident, kterého si můžou všimnout také další teroristé. Ještě stále máme šanci tomu předejít.

📷Pohled ze města Nikopol na Zaporižskou jadernou elektrárnu. / @libkos

Source

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • April 24, 2024

Former Head of Zeman’s Presidential Office Charged with Subsidy Fraud

  • Hans Weber
  • April 24, 2024

Frost Damages 40% of Vineyards in the Czech Republic

  • Hans Weber
  • April 24, 2024

Is a Croatian Vacation Still Worth It?

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close