Interview with Felix Slováček

We met recently Felix Slováček, famous artist in Prague for an interview in Hotel CARLO IV. He has answered our questions in depth, providing a lot of interesting information on his activities, career and life.

By Hans Weber , Pietro Andrea Podda and Ing Milos Janu

Dear Mr. Felix,

thank you for taking your time for interview with Prague Forum.

Prague Forum: Tvoje správné jméno je Antonín, jak jsi přišel k Felixovi ?

Felix Slováček: Když jsem chodil do 9. třídy gymnázia, mohlo to být tak v roce 1956 – 57 – 58

tak tenkrát běžel v televizi (kterou my jsme doma ještě neměli, ale spolužák jí už měl), televizní seriál „Kocour Felix“ a on se na to díval a pak přišel do školy, sednul si vedle mne a říká, hele ty vypadáš, jako ten kocour, tak mi ti tak budeme říkat a začali mi říkat Felixi, od té doby už mně to zůstalo, no a když už pak jsem jako Felix začal i brát peníze, tak už jsem s tím nic nedělal a nechal jsem to tak.

Prague Forum: Krásná přezdívka, Felix to znamená „Štastný“

Felix Slováček: Ano, to je pravda, Felix znamená „šťastný, šťasná, šťastné“ a já si myslím, že s muzikou člověk může být jenom šťastný.

Jako za starých časů se říkalo „To Felix Austria nube“ (Ty šťastné Rakousko se žeň)

Ano, to bylo i napsáno na tolarech.

Ano. Protože Rakousko na začátku mělo velmi chytrou „sňatkovou“ politiku, myslím dříve jako impérium. Nyní už je to také malá země.

Prague Forum: Kolikrát jsi se Felixi oženil ?

Felix Slováček: Já jsem ženatý dvakrát, moje první žena byla docela slavná manekýnka, jmenovala se Renée a s ní mám i dceru René, ta je zase slavná dabérka.

Podruhé jsem se oženil s neméně slavnou herečkou, Dagmar Patrasovou, která proslula hlavně svými rolemi ve filmech a seriálech pro děti (Pan Tau, Arabela, Návštěvníci)

A s ní mám dvě děti, dceru Aničku a syna Felixe.

Prague Forum: Několikrát jsem viděl paní Dagmar na filmovém plátně, neboť v Německu se Felix Slováček: tyto filmy a seriály také vysílaly a velice jsem ji obdivoval, byla to velice atraktivní žena.

Ano, tehdy byla také mojí velkou láskou. Ovšem teď je to trochu jiné.

Prague Forum: Takže s Dagmar jsi stále ženatý ?

Felix Slováček: Ano stále ještě jsem a také to tak zůstane, nemám žádný důvod k tomu se rozvádět.

Prague Forum: A co od tebe očekává tvoje aktuální partnerka nyní ?

Felix Slováček: Moje aktuální partnerka by ráda měla velkou rodinu, což moje touha již není. Na to si musí najít jiného partnera. Já již nemám zájem zakládat novou rodinu.

Prague Forum: Felixi, tobě už je 77 let ?

Už 78 let.

Felix Slováček: Tak to už jsi muž s bohatými zkušenostmi. Chápu, že si raději chceš užít života a ne se zabývat starostmi s malými dětmi a novou rodinou.

Prague Forum: Mohl bys nám říct, jak jsi se vlastně dostal k hraní na klarinet ?Jaké vlastnosti by měl mít takový dobrý hráč na klarinet ?

Felix Slováček: Jako student, jsem chtěl jít na medicínu, kam jsem se ovšem nedostal, kvůli špatnému kádrovému posudku. A tak jsem se v roce 1959 dostal na vyšší hudební školu – konzervatoř, kde jsem začal studovat hru na klarinet, kontrabas a klavír. Pak jsem se v roce 1963 přihlásil na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, kde jsem studoval 4 roky a tam jsem už měl svoji kapelu „Fetingros kvartet“ ??, pak jsem hrával často s orchestrem Mirko Foreta a s orchestrem Gustava Broma.

Když jsem měl jít na vojnu, nastoupil jsem v roce 1968 místo toho do Orchestru Karla Vlacha, který mi pomohl zařídit modrou knížku, takže jsem na vojnu nemusel. V roce 1969 jsem přešel do Orchestru Ladislava Štaidla, v roce 1983 jsem vyhrál konkurz a stal se šéfdirigentem Tanečního orchestru Československého rozhlasu a ten řídím pod názvem BigBand dosud.

Prague Forum: Kdy vlastně začala tvoje kariéra jako sólisty ?

Felix Slováček: Já jsem jako sólista vystupoval už od roku 1959, ještě i za studií a to i s různými orchestry. Vlastně hraji jako sólista celý život.

Prague Forum: Jsi velmi známý umělec a poznal jsi v životě jistě velmi mnoho významných kolegů. Koho z nich bys zde jmenoval ?

Felix Slováček: Ano, potkal jsem se s mnoha umělci, to je pravda. V Československu to byla hlavně Praha, kde jsme se všichni potkávali a znali. Mohl bych jmenovat například Karla Gotta, Ladislava Štaidla, Jiřího Štaidla, Karla Kraugartnera, Karla Vlacha a Gustava Broma a samozřejmě i celou řadu dalších.

Prague Forum: Kdy jsi začal spolupracovat s Karlem Gottem ?

Felix Slováček: Od podzimu roku 1968. Karel by v té době v Las Vegas a na cestě zpátky zůstal jeho saxofonista v Mnichově a do Československa se již nevrátil, takže hledali místo něj někoho jiného. A tak mne oslovili. Hrál jsem jazz, swing, jazz s Janem Hammrem, dnes velmi známým komponistou žijícím v Americe.

Prague Forum: Navštívil jsi celý svět a cestoval jsi i za socialismu, kde jsi všude byl?

Felix Slováček: Spíš řeknu, že jsem nebyl jsem v Austrálii a na Bora Bora. Jinak jsem byl skoro všude.

Prague Forum: Hrál jsi někdy v Itálii ?

Felix Slováček: Ano, mnohokrát jsem hrál i v Itálii. Krásná byla i Sicílie, kde jsem měl několikaměsíční turné se svým orchestrem, Tam byla ???? …… sv. Cecilie, která je i patronkou muzikantů. Obyvatelé jsou zde velmi přátelští, často jsme po konzertu zůstali ještě ve vinném sklípku až do rána. Zažil jsem tam krásné časy. Také jsem hrál ve Vatikánu, v katedrále svatého Petra, v té době byl papežem Jan Pavel II.

Prague Forum: Říkal jsi, že saxofonista Karla Gotta zůstal v Mnichově, nebyl jsi také někdy v pokušení zůstat na Západě ?

Felix Slováček: No pokušení to bylo, ale měl jsem tady bratra a rodiče. Bratr byl pilotem a pochopitelně, kdybych zůstal v zahraničí, zakázali by mu létat. Pravdou také je, že jsem se hlavně zajímal o muziku a krásné ženy, hrál jsem a o politiku jsem se zajímal minimálně. Když mne pozvali, přišel jsem zahrát.

Prague Forum: V němčině říkáme „wein, weib und gesagt“, to je taková životní filosofie.

Karel Gott říkával „wein, weib und schlafen“

Prague Forum: Jak to bude s tvojí uměleckou kariérou dál ? Uvažuješ o tom, že někdy skončíš ?

Felix Slováček: Věřím, že ne. Muziku dělám, mám jí rád, mohu hrát jako sólista, s klasickým orchestrem nebo se symfonickým orchestrem i s kapelou, klasickou hudbu nebo swing nebo pop. Všechno to může pokračovat.

Prague Forum: Které tvoje představení bylo nejlepší a proč ?

Felix Slováček: To se takhle asi říct nedá, všechna ta dobrá vystoupení se ani nepočítají, protože to je vlastně samozřejmost. A že by bylo nějaké vystoupení opravdu špatné, to si nepamatuji. Rád vzpomínám na všechna vystoupení s Karlem Gottem a mám rád i vystoupení se svým orchestrem.

Ale třeba i koncerty v Rusku s Alexandrovci nebo jsem hrál s mnoha filharmoniemi, HessischerRundfunk Philharmonie, Dresden Philharmonie, Norddeutsche Philharmonie, London Mozart Players a další a další koncerty klasické hudby, Mozart, Weber, Stamitz. Nemohu říct, které bylo nejlepší, to by museli posoudit kritici.

Prague Forum: Jaká byla ta kritika ? Jak jsi s ní byl spokojený, byla vždycky pozitivní ?

Felix Slováček: No, vždycky se mi nelíbila. Ovšem kritici musí vždy něco závadného najít. Od toho jsou to kritici.

Prague Forum: Tvůj syn je také umělec, muzikant. Hledal si svoji cestu, nebo jsi ho nějak motivoval a říkal mu kudy by měl jít ?

Felix Slováček: No samozřejmě, že jsme doma s Dádou často o muzice hovořili, syn mne také neustále viděl se saxofonem nebo s klarinetem v ruce. A to ho také navádělo k tomu, aby bral něco do ruky a zkoušel na něco hrát. Měl doma piano Steinway. Tak jsem ho zapsal do školy a začal se učit na klarinet. Sám jsem ho učit nemohl, na to jsem neměl trpělivost. To by bylo, jako kdybyste vlastní ženu učili řídít auto. No, a nyní už také diriguje a hodně diriguje, myslím si, že je velmi pracovitý a že mu to jde. Dcera Anička je to samé.

Prague Forum: Vzpomínám si, jsou to už tři roky, že jsi mne pozval do divadla Hybernská, na oslavu svých 75 narozenin. Co plánuješ na svoje 80 narozeniny ?

Felix Slováček: No zatím neplánuji, možná, že bych měl, ale zatím mi ještě bude 79 let. Ještě je čas. Tak až mi bude 79, začnu plánovat.

Prague Forum: Těší mne, že jsi i ve svých 78 letech ještě nezanevřel na lásku. Tvoje přítelkyně Lucie, kolik je jí vlastně let ?

Felix Slováček: Je jí 38 let, je o 40 let mladší než já.

A tvoje manželka Dagmar ?

Té je 65 let. Ta je o 13 let mladší.

Prague Forum: Můžeš nám říct, co Lucie dělá ?

Felix Slováček: Lucie je malířka, obzvláště se jí daří malovat portréty. Ale nejenom to, má také spoustu zajímavých obrazů, které ovšem nevystavuje, ale věřím, že ta doba přijde a vystavovat je bude. Možná ne tady, možná někde ve světě, ale ta doba přijde.

Prague Forum: A ty jí nějak podporuješ ?

Felix Slováček: Ano, snažím se jí podpořit. Já jsem vlastně v této branži tu uměleckou podporu dělal pro moji manželku Dádu, a to řadu let. Mívala fantastické koncerty pro děti. Bohužel, dnes už to dělat nechce, tak svoji energii vkládám do podpory Lucie.

Prague Forum: Je ještě něco, co bys nám chtěl říct ?

Felix Slováček: Teď se blíží advent a Vánoce, tak se chystají koncerty s vánoční tematikou. Samozřejmě mám i obavy, aby nebyly zrušené právě kvůli Covidu. Tak věřme, že to dobře dopadne.

Prague Forum: Co znamená Covid pro tebe, v tvém životě ?

Felix Slováček: No já jsem onemocnění Covid už měl, naštěstí nemělo nijak závažný průběh, týden jsem se necítil dobře, ale zvládl jsem to. Nyní jsem už očkovaný a zvažuji, že půjdu i na 3. dávku vakcinace.

Prague Forum: Máš ve svém okolí někoho, kdo měl s Covidem špatnou zkušenost ?

Felix Slováček: Bohužel, můj dlouholetý přítel a kapelník Láďa Štaidl onemocněl na Covid a zemřel. Nyní onemocněl i Petr Janda, z Olympiku.

Prague Forum: Tak doufám, že si ještě budeme dlouho užívat života, jídla, krásných žen a spánku.

Felix Slováček: Taky věřím, že si ještě budu užívat s Covidem i bez Covidu.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • June 14, 2024

Erneuerung der Prager Bushaltestellen schreitet voran

  • Hans Weber
  • June 14, 2024

Polizei gibt Motiv des Amokläufers von der Philosophischen Fakultät bekannt

  • Hans Weber
  • June 14, 2024

“Too Good To Go” App Expands in Czechia: Tackling Food Waste and Supporting Sustainability

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close