Interview with Felix Slováček

We met recently Felix Slováček, famous artist in Prague for an interview in Hotel CARLO IV. He has answered our questions in depth, providing a lot of interesting information on his activities, career and life.

By Hans Weber , Pietro Andrea Podda and Ing Milos Janu

Dear Mr. Felix,

thank you for taking your time for interview with Prague Forum.

Prague Forum: Tvoje správné jméno je Antonín, jak jsi přišel k Felixovi ?

Felix Slováček: Když jsem chodil do 9. třídy gymnázia, mohlo to být tak v roce 1956 – 57 – 58

tak tenkrát běžel v televizi (kterou my jsme doma ještě neměli, ale spolužák jí už měl), televizní seriál „Kocour Felix“ a on se na to díval a pak přišel do školy, sednul si vedle mne a říká, hele ty vypadáš, jako ten kocour, tak mi ti tak budeme říkat a začali mi říkat Felixi, od té doby už mně to zůstalo, no a když už pak jsem jako Felix začal i brát peníze, tak už jsem s tím nic nedělal a nechal jsem to tak.

Prague Forum: Krásná přezdívka, Felix to znamená „Štastný“

Felix Slováček: Ano, to je pravda, Felix znamená „šťastný, šťasná, šťastné“ a já si myslím, že s muzikou člověk může být jenom šťastný.

Jako za starých časů se říkalo „To Felix Austria nube“ (Ty šťastné Rakousko se žeň)

Ano, to bylo i napsáno na tolarech.

Ano. Protože Rakousko na začátku mělo velmi chytrou „sňatkovou“ politiku, myslím dříve jako impérium. Nyní už je to také malá země.

Prague Forum: Kolikrát jsi se Felixi oženil ?

Felix Slováček: Já jsem ženatý dvakrát, moje první žena byla docela slavná manekýnka, jmenovala se Renée a s ní mám i dceru René, ta je zase slavná dabérka.

Podruhé jsem se oženil s neméně slavnou herečkou, Dagmar Patrasovou, která proslula hlavně svými rolemi ve filmech a seriálech pro děti (Pan Tau, Arabela, Návštěvníci)

A s ní mám dvě děti, dceru Aničku a syna Felixe.

Prague Forum: Několikrát jsem viděl paní Dagmar na filmovém plátně, neboť v Německu se Felix Slováček: tyto filmy a seriály také vysílaly a velice jsem ji obdivoval, byla to velice atraktivní žena.

Ano, tehdy byla také mojí velkou láskou. Ovšem teď je to trochu jiné.

Prague Forum: Takže s Dagmar jsi stále ženatý ?

Felix Slováček: Ano stále ještě jsem a také to tak zůstane, nemám žádný důvod k tomu se rozvádět.

Prague Forum: A co od tebe očekává tvoje aktuální partnerka nyní ?

Felix Slováček: Moje aktuální partnerka by ráda měla velkou rodinu, což moje touha již není. Na to si musí najít jiného partnera. Já již nemám zájem zakládat novou rodinu.

Prague Forum: Felixi, tobě už je 77 let ?

Už 78 let.

Felix Slováček: Tak to už jsi muž s bohatými zkušenostmi. Chápu, že si raději chceš užít života a ne se zabývat starostmi s malými dětmi a novou rodinou.

Prague Forum: Mohl bys nám říct, jak jsi se vlastně dostal k hraní na klarinet ?Jaké vlastnosti by měl mít takový dobrý hráč na klarinet ?

Felix Slováček: Jako student, jsem chtěl jít na medicínu, kam jsem se ovšem nedostal, kvůli špatnému kádrovému posudku. A tak jsem se v roce 1959 dostal na vyšší hudební školu – konzervatoř, kde jsem začal studovat hru na klarinet, kontrabas a klavír. Pak jsem se v roce 1963 přihlásil na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, kde jsem studoval 4 roky a tam jsem už měl svoji kapelu „Fetingros kvartet“ ??, pak jsem hrával často s orchestrem Mirko Foreta a s orchestrem Gustava Broma.

Když jsem měl jít na vojnu, nastoupil jsem v roce 1968 místo toho do Orchestru Karla Vlacha, který mi pomohl zařídit modrou knížku, takže jsem na vojnu nemusel. V roce 1969 jsem přešel do Orchestru Ladislava Štaidla, v roce 1983 jsem vyhrál konkurz a stal se šéfdirigentem Tanečního orchestru Československého rozhlasu a ten řídím pod názvem BigBand dosud.

Prague Forum: Kdy vlastně začala tvoje kariéra jako sólisty ?

Felix Slováček: Já jsem jako sólista vystupoval už od roku 1959, ještě i za studií a to i s různými orchestry. Vlastně hraji jako sólista celý život.

Prague Forum: Jsi velmi známý umělec a poznal jsi v životě jistě velmi mnoho významných kolegů. Koho z nich bys zde jmenoval ?

Felix Slováček: Ano, potkal jsem se s mnoha umělci, to je pravda. V Československu to byla hlavně Praha, kde jsme se všichni potkávali a znali. Mohl bych jmenovat například Karla Gotta, Ladislava Štaidla, Jiřího Štaidla, Karla Kraugartnera, Karla Vlacha a Gustava Broma a samozřejmě i celou řadu dalších.

Prague Forum: Kdy jsi začal spolupracovat s Karlem Gottem ?

Felix Slováček: Od podzimu roku 1968. Karel by v té době v Las Vegas a na cestě zpátky zůstal jeho saxofonista v Mnichově a do Československa se již nevrátil, takže hledali místo něj někoho jiného. A tak mne oslovili. Hrál jsem jazz, swing, jazz s Janem Hammrem, dnes velmi známým komponistou žijícím v Americe.

Prague Forum: Navštívil jsi celý svět a cestoval jsi i za socialismu, kde jsi všude byl?

Felix Slováček: Spíš řeknu, že jsem nebyl jsem v Austrálii a na Bora Bora. Jinak jsem byl skoro všude.

Prague Forum: Hrál jsi někdy v Itálii ?

Felix Slováček: Ano, mnohokrát jsem hrál i v Itálii. Krásná byla i Sicílie, kde jsem měl několikaměsíční turné se svým orchestrem, Tam byla ???? …… sv. Cecilie, která je i patronkou muzikantů. Obyvatelé jsou zde velmi přátelští, často jsme po konzertu zůstali ještě ve vinném sklípku až do rána. Zažil jsem tam krásné časy. Také jsem hrál ve Vatikánu, v katedrále svatého Petra, v té době byl papežem Jan Pavel II.

Prague Forum: Říkal jsi, že saxofonista Karla Gotta zůstal v Mnichově, nebyl jsi také někdy v pokušení zůstat na Západě ?

Felix Slováček: No pokušení to bylo, ale měl jsem tady bratra a rodiče. Bratr byl pilotem a pochopitelně, kdybych zůstal v zahraničí, zakázali by mu létat. Pravdou také je, že jsem se hlavně zajímal o muziku a krásné ženy, hrál jsem a o politiku jsem se zajímal minimálně. Když mne pozvali, přišel jsem zahrát.

Prague Forum: V němčině říkáme „wein, weib und gesagt“, to je taková životní filosofie.

Karel Gott říkával „wein, weib und schlafen“

Prague Forum: Jak to bude s tvojí uměleckou kariérou dál ? Uvažuješ o tom, že někdy skončíš ?

Felix Slováček: Věřím, že ne. Muziku dělám, mám jí rád, mohu hrát jako sólista, s klasickým orchestrem nebo se symfonickým orchestrem i s kapelou, klasickou hudbu nebo swing nebo pop. Všechno to může pokračovat.

Prague Forum: Které tvoje představení bylo nejlepší a proč ?

Felix Slováček: To se takhle asi říct nedá, všechna ta dobrá vystoupení se ani nepočítají, protože to je vlastně samozřejmost. A že by bylo nějaké vystoupení opravdu špatné, to si nepamatuji. Rád vzpomínám na všechna vystoupení s Karlem Gottem a mám rád i vystoupení se svým orchestrem.

Ale třeba i koncerty v Rusku s Alexandrovci nebo jsem hrál s mnoha filharmoniemi, HessischerRundfunk Philharmonie, Dresden Philharmonie, Norddeutsche Philharmonie, London Mozart Players a další a další koncerty klasické hudby, Mozart, Weber, Stamitz. Nemohu říct, které bylo nejlepší, to by museli posoudit kritici.

Prague Forum: Jaká byla ta kritika ? Jak jsi s ní byl spokojený, byla vždycky pozitivní ?

Felix Slováček: No, vždycky se mi nelíbila. Ovšem kritici musí vždy něco závadného najít. Od toho jsou to kritici.

Prague Forum: Tvůj syn je také umělec, muzikant. Hledal si svoji cestu, nebo jsi ho nějak motivoval a říkal mu kudy by měl jít ?

Felix Slováček: No samozřejmě, že jsme doma s Dádou často o muzice hovořili, syn mne také neustále viděl se saxofonem nebo s klarinetem v ruce. A to ho také navádělo k tomu, aby bral něco do ruky a zkoušel na něco hrát. Měl doma piano Steinway. Tak jsem ho zapsal do školy a začal se učit na klarinet. Sám jsem ho učit nemohl, na to jsem neměl trpělivost. To by bylo, jako kdybyste vlastní ženu učili řídít auto. No, a nyní už také diriguje a hodně diriguje, myslím si, že je velmi pracovitý a že mu to jde. Dcera Anička je to samé.

Prague Forum: Vzpomínám si, jsou to už tři roky, že jsi mne pozval do divadla Hybernská, na oslavu svých 75 narozenin. Co plánuješ na svoje 80 narozeniny ?

Felix Slováček: No zatím neplánuji, možná, že bych měl, ale zatím mi ještě bude 79 let. Ještě je čas. Tak až mi bude 79, začnu plánovat.

Prague Forum: Těší mne, že jsi i ve svých 78 letech ještě nezanevřel na lásku. Tvoje přítelkyně Lucie, kolik je jí vlastně let ?

Felix Slováček: Je jí 38 let, je o 40 let mladší než já.

A tvoje manželka Dagmar ?

Té je 65 let. Ta je o 13 let mladší.

Prague Forum: Můžeš nám říct, co Lucie dělá ?

Felix Slováček: Lucie je malířka, obzvláště se jí daří malovat portréty. Ale nejenom to, má také spoustu zajímavých obrazů, které ovšem nevystavuje, ale věřím, že ta doba přijde a vystavovat je bude. Možná ne tady, možná někde ve světě, ale ta doba přijde.

Prague Forum: A ty jí nějak podporuješ ?

Felix Slováček: Ano, snažím se jí podpořit. Já jsem vlastně v této branži tu uměleckou podporu dělal pro moji manželku Dádu, a to řadu let. Mívala fantastické koncerty pro děti. Bohužel, dnes už to dělat nechce, tak svoji energii vkládám do podpory Lucie.

Prague Forum: Je ještě něco, co bys nám chtěl říct ?

Felix Slováček: Teď se blíží advent a Vánoce, tak se chystají koncerty s vánoční tematikou. Samozřejmě mám i obavy, aby nebyly zrušené právě kvůli Covidu. Tak věřme, že to dobře dopadne.

Prague Forum: Co znamená Covid pro tebe, v tvém životě ?

Felix Slováček: No já jsem onemocnění Covid už měl, naštěstí nemělo nijak závažný průběh, týden jsem se necítil dobře, ale zvládl jsem to. Nyní jsem už očkovaný a zvažuji, že půjdu i na 3. dávku vakcinace.

Prague Forum: Máš ve svém okolí někoho, kdo měl s Covidem špatnou zkušenost ?

Felix Slováček: Bohužel, můj dlouholetý přítel a kapelník Láďa Štaidl onemocněl na Covid a zemřel. Nyní onemocněl i Petr Janda, z Olympiku.

Prague Forum: Tak doufám, že si ještě budeme dlouho užívat života, jídla, krásných žen a spánku.

Felix Slováček: Taky věřím, že si ještě budu užívat s Covidem i bez Covidu.

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • November 30, 2022

Turkish Embassy Prague

  • Hans Weber
  • November 30, 2022

Britské velvyslanectví v Praze – British Embassy Prague

  • Hans Weber
  • November 30, 2022

Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close