Lietuvos ambasada Prahoje / Embassy of Lithuania in Prague

Šį šeštadienį, rugpjūčio 6 d., Prahoje galite pasidžiaugti folkloro šokėjų iš Lietuvos pasirodymu: kartu su grupėmis iš kitų šalių jie atvyksta į II tarptautinį folkoro festivalį “Dance in Prague”. Koncertas Holešovicų teatre Divadlo Na Maninách prasidės 15:00, o spalvingą dalyvių eiseną į teatrą stebėkite nuo 14:30.
Įėjimas nemokamas!
💃💃💃
Tuto sobotu, 6. srpna se v Praze můžete těšit na vystoupení lidových tanečníků z Litvy, kteří se připojí k souborům z dalších zemí na 2. mezinárodním folklorním festivalu Dance in Prague. Koncert v holešovickém Divadlo Na Maninách začne v 15:00, a od 14:30 můžete sledovat pestrý průvod účastníků k divadlu.
Vstup volný!
💃💃💃
This Saturday, 6 August, enjoy a performance by folk dancers from Lithuania, who are joining groups from other countries for the 2nd International Folklore Festival Dance in Prague. The concert at the Holešovice Theatre Na Maninách will start at 15:00, and you can watch the colorful parade of participants to the theater from 14:30.
Free entry!

Recent posts

See All
  • Hans Weber
  • February 27, 2024

GalaEvening MBE

  • Hans Weber
  • February 26, 2024

Generous Hearts, Empty Wallets: The Czech Republic’s Culture of Peer-to-Peer Lending

  • Hans Weber
  • February 26, 2024

Know Your Rights: Landlords Cannot Restrict These Tenant Rights

Prague Forum Membership

Join us

Be part of building bridges and channels to engage all the international key voices and decision makers living in the Czech Republic.

Become a member

Prague Forum Membership

Join us

    Close